Zainteresowania botaniczne Każdy, kto interesuje się botaniką ma swoje ulubione rośliny - konkretne gatunki, rodzaje czy rodziny botaniczne, czasem określone grupy roślin, o wspólnych wymaganiach uprawowych, walorach dekoracyjnych, czy typach siedlisk w naturze.
Przykłady roślin z własnych zbiorów autora -
Wspaniałe kolekcje roślin można oglądać w ogrodach botanicznych. Niestety, bez niezłej znajomości botaniki (o co dziś trudno, bo na rynku księgarskim właściwie nie spotyka się książek z tej dziedziny, przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów - czegoś takiego, jak rosyjska "Żizn' rastienij" z lat 80-tych, czy niemiecki cykl książek Haagego o kaktusach i sukulentach, dostępnych niegdyś w księgarniach wydawnictw zagranicznych) niewiele z takiego oglądania wynika. Trudno trafić na dyżur pracownika ogrodu, opiekującego się daną kolekcją. Może kiedyś doczekamy takich zaawansowanych amatorów - wolontariuszy, którzy będą gotowi dzielić się swoją wiedzą ze zwiedzającymi ogród.
Sporo informacji i wspaniałych zdjęć roślin, również w ich niezwykłych środowiskach naturalnych, można znaleźć w Internecie. Wypada jednak znać choć parę słów po angielsku. W ostatnich latach istnieje również możliwość zakupu przez Internet fachowej literatury, czasem nawet z wydawnictw z RPA.
Polecam:
|
Warto odwiedzać imprezy ogrodnicze. Jedną z najbliższych jest organizowana dwa razy w roku, połączona z targami ogrodniczymi, Flora Olomouc, w czeskim Ołomuńcu. Oto próbka zdjęć z Flory z kwietnia 2006:
Parę roślin na parapecie okiennym (maj 2007, Głuchołazy)...
Kwitnące Gymnocalycium sp. (wrzesień 2007, Głuchołazy)
A oto kilka przykładów roślin, sfotografowanych przez Martę Dziubiak w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie (Warszawa).
Obrazek z kolekcji kaktusów
Jeden z gatunków ananasa Jeden z gatunków storczyków