BOTANIKA

Zainteresowania botaniczne

    Każdy, kto interesuje się botaniką ma swoje ulubione rośliny - konkretne gatunki, rodzaje czy rodziny botaniczne, czasem określone grupy roślin, o wspólnych wymaganiach uprawowych, walorach dekoracyjnych, czy typach siedlisk w naturze.
Są więc miłośnicy np. saintpaulii, zwolennicy lilii, róż czy mammilarii, "kaktusiarze" i specjaliści od storczyków, amatorzy sukulentów, roślin górskich, roślin cebulowych itp., itd...
Do moich ulubionych roślin należą sukulenty, szczególnie kaktusy oraz rośliny cebulowe, zwłaszcza z rodziny amarylkowatych. W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem i brakiem pomieszczenia potrzebnego na przezimowanie kaktusów, czy roślin cebulowych - zapewnienia im odpowiednich warunków do zimowego okresu spoczynku - trudno zainteresowanie takie praktykować. Pozostaje zatem gromadzenie stosownej literatury, studiowanie zagadnień w Internecie oraz zwiedzanie ogrodów botanicznych i kolekcji krewnych / znajomych.

Przykłady roślin z własnych zbiorów autora -
- zdjęcia dostępne były na stronach nieistniejšcego już dziś International Bulb Society (zarchiwizowana kopia strony IBS):
Hippeastrum 'Red Lion' (bardzo możliwe, że jest to w rzeczywistości 'Orange Souvereign') - niestety, strona nie zachowała się
Ornithogallum sp.
Zephyranthes candida - kwiat z 8 płatkami
Zephyranthes minima
Zobacz też:
Cyrtanthus elatus
Crinum moorei

Wspaniałe kolekcje roślin można oglądać w ogrodach botanicznych. Niestety, bez niezłej znajomości botaniki (o co dziś trudno, bo na rynku księgarskim właściwie nie spotyka się książek z tej dziedziny, przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów - czegoś takiego, jak rosyjska "Żizn' rastienij" z lat 80-tych, czy niemiecki cykl książek Haagego o kaktusach i sukulentach, dostępnych niegdyś w księgarniach wydawnictw zagranicznych) niewiele z takiego oglądania wynika. Trudno trafić na dyżur pracownika ogrodu, opiekującego się daną kolekcją. Może kiedyś doczekamy takich zaawansowanych amatorów - wolontariuszy, którzy będą gotowi dzielić się swoją wiedzą ze zwiedzającymi ogród.

Sporo informacji i wspaniałych zdjęć roślin, również w ich niezwykłych środowiskach naturalnych, można znaleźć w Internecie. Wypada jednak znać choć parę słów po angielsku. W ostatnich latach istnieje również możliwość zakupu przez Internet fachowej literatury, czasem nawet z wydawnictw z RPA.

Polecam:
Pacific Bulb Society
PlantzAfrica

Warto odwiedzać imprezy ogrodnicze. Jedną z najbliższych jest organizowana dwa razy w roku, połączona z targami ogrodniczymi, Flora Olomouc, w czeskim Ołomuńcu. Oto próbka zdjęć z Flory z kwietnia 2006:

Parę roślin na parapecie okiennym (maj 2007, Głuchołazy)...

Kwitnące Gymnocalycium sp. (wrzesień 2007, Głuchołazy)

A oto kilka przykładów roślin, sfotografowanych przez Martę Dziubiak w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie (Warszawa).

Jeden z "botanicznych" (dzikorosnących) gatunków Hippeastrum (Amaryllidaceae):
Hippeastrum aulicum

Obrazek z kolekcji kaktusów

Jeden z gatunków ananasa                         Jeden z gatunków storczyków